ARTEXE s.r.o. využíva súbory cookies na zlepšenie zážitku z vašej návštevy. Pokračovaním v používaní našich stránok vyjadrujete súhlas s používaním cookies.

O klientovi

Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955.

Zadanie

Navrhnúť dizajn, vyrobiť a nainštalovať vizuálne prezentačné a navigačné prvky umiestnené v areály ZOO. Celkový rozsah prevýšil viac ako 500m2 potlačeného materiálu. 

Riešenie

Aby sme tento rozsiahly projekt splnili v stanovenom termíne – na začiatku spolupráce sme ho rozdelili podľa priorít a špecifík výroby a montáže jednotlivých druhov nosičov. Dizajn jednotlivých grafických výstupov sme priamo konzultovali s klientom. Na dizajne pracoval náš interný grafický tím v zložení Matej Vittek a Simona Strihovská.Do projektu sme zahrnuli celú škálu grafických výstupov. Začali sme jednoduchými popisnými tabuľami a skončili sme fotomontážou rôznych biotopov, kompletným redizajnom navigačnej mapy ZOO. Výrobu a montáž sme zabezpečili v kooperácii s dodávateľom C-press. Celkovo šlo o 5 montážnych dní, vzhľadom na potlač skla, ktorá bola súčasťou projektu a bola časovo aj technicky náročná.

Redizajn navigačnej mapy

Súčasť projektu tvoril aj redizajn mapy ZOO. Redizajn bol v tomto prípade nevyhnutný, na jednej strane z technických dôvodov a na druhej strane kvôli tomu, že sa jednotlivé časti areálu zmenili a súčasná mapa tak nereflektovala realitu. Naši dizajnéri mapu v prvom kroku upravili po formálnej stránke. Úprava bola nevyhnutná, aby sa podľa nej dalo v priestore orientovať. Po tejto úprave nasledovala úprava farebnosti, zmenšila sa miera detailov, aby bola mapa pre návštevníka ZOO dobre čitateľná z väčšej vzdialenosti a v menšej mierke. Takto upravenú mapu sme použili aj pri potlači veľkoformátových plachtových bannerov v centrálnej časti ZOO.

Dizajn, potlač a montáž plachtových bannerov v rozsahu 200m2

Celkovo sme v projekte potlačili 200m2 plachtových bannerov. Klient zvolil tento materiál pre jeho flexibilnú montáž a relatívne dlhú trvácnosť. Najčastejšie sme bannery pri montáži uchytávali na exteriér budov a na oplotenie areálu v jednotlivých výbehoch zvierat.

Návrh, potlač a montáž potlačeného skla v rozsahu 100m2

Potlač skla bola jednoznačne najzaujímavejšou a najnáročnejšou časťou projektu. Pre potlač skla sme spolu so ZOO Bojnice vybrali tie najlepšie viditeľné a reprezentatívne časti areálu. Realizovali sme Vodný biotop, Ľudskú evolúciu a veľkého medveďa hnedého v nadrozmernej veľkosti.

Návrh a realizácia rollupov, popupov a prezentačných systémov v počte 25ks

Súčasťou projektu bol okrem iného aj súbor mobilných rullupov a prezentačných systémov, ktoré v ZOO Bojnice nájdu využitie pri akciách priamo v teréne. Zoo Bojnice organizuje veľa aktivít priamo v exteriéry alebo v pavilónoch. V tejto súvislosti sme vytvorili sériu rollupov s motívom jednotlivých zvierat, ktoré sú charakteristické pre ZOO Bojnice.

Dizajn, potlač a montáž komatexu v rozsahu 200m2

Vytvorili sme 200m2 komatexu na miestach, kde nebola možnosť montáže potlačeného skla. Zároveň šlo o dlhodobé umiestnenie v exteriéry, kde je trvácnosť komatexu lepšia v porovnaní s plachtovým bannerom.

Náučno informačné tabule v rozsahu 20ks

Nielen zvieratá ale aj príroda, stromy, kríky a rastliny sú súčasťou areálu Zoo. Pomocou jednotného označenia sme sa rozhodli edukovať návštevníkov o jednotlivých prvkoch flóry. Počas návštevy Zoo sa môžete dozvedieť informácie o tom, aké dreviny v ZOO rastú.

Návrh, realizácia a montáž ručne kovaného názvu nad vchodom do ZOO

Po tom, ako sme úspešne dokončili a odovzdali celý projekt ZOO, nás ZOO oslovila ešte s jednou špeciálnou záležitosťou. Mali sme za úlohu navrhnúť, vytvoriť a nainštalovať nový nápis nad vchod do ZOO. Pri návrhu sme sa všetci zhodli, že je potrebné myslieť na okolie, prispôsobiť sa Bojnickému zámku a jeho rázovitému okoliu. Navrhli sme ručne kovaný nápis s motívmi ikonických zvierat zo ZOO Bojnice. Náš grafický návrh ukoval do dokonalosti umelecký kováč Ján Kanianský.Celý projekt bol časovo, komunikačne a logisticky náročný. V ARTEXE si túto príležitosť veľmi ceníme, pretože naša práca je súčasťou najstaršej ZOO na Slovensku. Sme radi, že naša práca plní edukatívny účel. Vieme je to ho veľa, bolo to náročné časovo, komunikačne aj logisticky ale sme radi, že naša práca je súčasťou najstaršej ZOO na Slovensku a o to viac sme radi, že plní edukačný účel. Chcete mať lepšiu predstavu o tom, čo všetko sme pre ZOO Bojnice spravili? Pozrite si galériu z realizácie projektu.