Aká 360 kamera je tá najlepšia a prečo sme si vybrali Insta360?

Premýšľate nad kúpou 360° kamery a neviete ešte úplne, aká značka by to mala byť? Alebo už máte jasného favorita, no chcete sa v komplexnej používateľskej recenzii dozvedieť, prečo by mohol byť konrétny model tou správnou voľbou? A vôbec… Hľadáte 360° zariadenie na virtuálne prehliadky? Na video? Na zaujímavé fotky z výletov? Toto je recenzia na kameru Insta360 One X2 - neprofesionálne zariadenie s profesionálnym výstupom.

Kde má využitie Insta360 One X2?

Kameru Insta360môžeme zaradiť medzi cenovo dostupné kamery. Preto si ju spravidla môže dovoliť veľké množstvo nadšencov výstupov, ktoré ponúka. Využitie teda nájde všade tam, kde si len spomeniete. Často môže nahrádzať akčné kamery GoPro, alebo rôzne iné fotoaparáty a kamery, ktoré bežne vidíme v domácnostiach. Je ale naozaj využitie tejto kamery len na amatérske účely

Čo nám ponúka Insta360 One X2?

Kamera, ktorá sa cenovo pohybuje niekde medzi 400-450 eurami toho ponúka za svoju ceno pomerne dosť. Video v rozlíšení až 5,7K pri 360° snímaní je lákadlom, ktoré je za spomínanú cenu viac než priaznivé. Okrem toho sa nadšenci videa tešia zo Steady Cam Modu, čo je vlastne funkcia, kedy môžete kamerou akokoľvek točiť a obracať ju, no záber bude mať stále jeden smer nakrúcania. Okrem toho v kamere nechýba stabilizácia obrazu. Vďaka tomu sú zábery z tejto kamery pekne plynulé a uhladené. Pri videu ešte chvíľu ostaneme, pretože nám nedá nespomenúť 4 mikrofóny, vďaka čomu získate priestorový zvuk.


Pokiaľ ide o fotografie, tie kamera ponúka najviac v 6080x3040 pri 360 móde a 4320×1440 v panoramatickom móde vo formátoch RAW a insp. Pri RAW formáte treba myslieť na to, že ich budete musieť editovať na vašom desktope, zatiaľ čo formát insp ľahko upravíte vo svojom smartfóne a dostanete instantne obsah, ktorý môžete zdieľať so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach. Toto všetko v kombinácii so 6-osou stabilizáciou obrazu, 100 Mbps a skvelou výdržou batérie oproti svojmu predchodcovi robí z tejto kamery jednu z najlepších možností na aktuálnom trhu. 

Čo kamera neponúka?

Samozrejme tak, ako sme našli množstvo dôvodov, prečo si ju kúpiť, existuje aj niekoľko, pre ktoré by ste mohli uvažovať nad inou kamerou. Všetko je to o preferenciách. Ak hľadáte výkonnú akčnú kameru, možno bude lepším riešením GoPro Hero 10, prípadne Hero 11, ktorá by mohla opäť raz ponúknuť bezkonkurenčné video v oblasti akčných kamier na našom trhu. Ak plánujete nakrúcať za zhoršených svetelných podmienok, môže sa ako lepšia alternatíva javiť model od rovnakej značky - Insta360 One R s 1” objektívovým modulom Leica. Ak by vám nestačila neviditeľná tyč, ktorú kamera One X2 ponúka a vďaka ktorej viete nakrúcať zábery pripomínajúce tie dronové a už lietate s dronom napríklad od svetoznámej značky DJI, tak tá vám ponúka hneď niekoľko kamier. Od akčnej, ktorá už dostala aj svoju vylepšenú novú generáciu až po mini kameru s gimbalom, ktorá je populárna a už viacero výrobcov sa ňou inšpirovalo a vyrobilo tak podobné modely. Rovnako tak, ak plánujete pracovať na 360 stupňových videách, je tu viacero alternatív, ako napríklad od GoPro model Max

Ak sa chystáte využívať kaemru na profesionálne virtuálne prehliadky a ďalšie 360 fotografie, tiež určite nájdete rôzne iné alternatívy, ktoré majú vyššie rozlíšenie, ostrejšíe fotografie, alebo dokonca lepšiu prácu v zhoršených svetelných podmienách. 


Pre koho je teda Insta360 určená?

Zistili sme, že sme si vybrali správne a dá sa teda povedať, že sme dokonalým spotrebiteľom. Čomu sa teda venujeme a čo potrebujeme? Sme marketingové laboratórium a venujeme sa reklame v rôznych formách. Našu dosluhujúcu kameru Iris 360 NCtech, ktorú me používali na tvorbu virtuálnych prehliadok sme potrebovali vymeniť. Medzi časomsme sa však začali viac venovať videu a hľadali sme teda zariadenie, ktoré prinesie čo najlepší kompromis pre foto aj video. 5,7K, pomerne vysoký dátový tok a prijateľné HDR 360 fotografie nás presvedčili o tom, že Insta360 One X2 je vhodným kandidátom pre nás. 

Veríme, že sme vám našim pohľadom aspoň trochu spravili jasno v tom, o čom táto kamera je. Pre nás je jasnou voľbou, pretože nám pokrýva väčšinu našich požiadaviek, od virtuálnych prehliadok, cez zaujímavé 360 videá, akčné videa a samozrejme aj videá pod vodou, ako to poznáme pri kamerách GoPro. V kombinácii s jednoduchým softvérom, ktorý je pre spracovanie záberov z kamery dostupný je táto kamera vhodná pre viac, ale aj menej zdatných tvorcov a určite vám prinesie množstvo kreativity do vašej tvorby.