WordPress a WooCommerce nie je pre váš e-shop tá správna cesta.

Ak čítate tento článok, tak pravdepodobne rozmýšľate o založení e-shopu alebo už dokonca prevádzkujete e-shop na Wordpress s pluginom WooCommerce. A stavíme sa s vami, že nie ste spokojný s tým ako e-shop funguje a predáva. V tomto článku sa dozviete náš pohľad na vec, naše argumenty a skúsenosti na základe, ktorých si dovolíme tvrdiť opak toho čo sa dočítate v množstve diskusii a fór o E-commerce a e-shop riešeniach celkovo.

WordPress nikdy nebol postavený ako platforma pre e-shopy. Od začiatku sa WordPress profiloval ako opensource platforma pre blogy a neskôr web stránky. A nato je Wordpress skvelý. O e-shop ho doplnil až plugin WooCommerce. Plugin je len doplnok a váš biznis predsa nechcete mať postavený na doplnku. Vlastne s Woocommerce ich budete potrebovať množstvo, ale o tom sa dočítate nižšie. 

Ak čítate tento článok, tak pravdepodobne rozmýšľate o založení e-shopu alebo už dokonca prevádzkujete e-shop na Wordpress s pluginom WooCommerce. A stavíme sa s vami, že nie ste spokojný s tým ako e-shop funguje a predáva. V tomto článku sa dozviete náš pohľad na vec, naše argumenty a skúsenosti na základe, ktorých si dovolíme tvrdiť opak toho čo sa dočítate v množstve diskusii a fór o E-commerce a e-shop riešeniach celkovo.

Na úvod by som chcel uviesť na pravú mieru, kto sme, čo robíme, ale hlavne prečo si dovolíme tvrdiť, že pre väčšinu e-shopov je voľba WordPressu s WooCommercom krok vedľa.

ARTEXE je marketingové laboratórium. Vo svete online reklamy a E-commerce sa pohybujeme už 10 rokov. Zastrešujeme komplexne marketingové aktivity pre našich klientov od vytvorenia značky, cez nastavenie e-shopu až po reklamné kampane a sociálne siete. Okrem toho prevádzkujeme vlastný e-shop a máme tak skúsenosť aj z opačnej strany. Prevádzka vlastného e-shopu je kľúčom k pochopeniu biznisu našich klientov. Marketingová agentúra bez toho nikdy nepochopí o čom je prevádzka e-shopu.Prečo laboratórium a na základe čoho ideme my niekomu radiť?

Labák, pretože skúmame, zisťujeme a overujeme čo a ako v rýchlo sa meniacom svete e-Commerce funguje.

Veď všetci chceme zvýšiť predaje, zrýchliť web, vylepšiť užívateľskú skúsenosť, skrátka napredovať.

Na rozdiel od iných agentúr toto všetko skúšame a overujeme na našom vlastnom agentúrnom e-shope www.lapaula.sk. Práve vďaka LaPaula vieme, čo môže ušetriť množstvo času, peňazí a v neposlednom rade aj nervov pri zakladaní a prevádzkovaní e-shopu.


Založenie a spustenie e-shopu

V tejto sekcii sa budeme venovať tým z vás, ktorí si robia prieskum a chcú začať svoj nový projekt. Ak už máte e-shop spustený, kľudne preskočte na ďalšiu sekciu o tom či sa oplatí meniť už hotový WordPress za niečo iné.

Poďme na to. Ak si už robíte prieskum o tom na akej platforme váš e-shop založiť, jedna z prvých možností, ktoré vám okolie radí bude WordPress/WooCommerce, áno aj my sme takto začali, prišlo nám to logické no mýlili sme sa.

Z porovnaní vám vychádza, že je tam vysoká mieru customizácie dizajnu, s WordPressom pracuje veľa ľudí, budete si vedieť všetko nastaviť sami, na všetko existuje plugin, zaplatíte raz - je to vaše a nebudete si musieť prenajímať krabicové riešenie...

No a nakoniec si vyberiete WordPress/WooCommerce a pustíte sa do práce. Už po pár hodinách zistíte, že sa vám nepodarí poskladať e-shop svojpomocne. Zopár technicky a graficky zdatnejších ľudí, možno dokáže poskladať niečo jednoduché, ale to neznamená, že to bude aj fungovať. A tu sa začína kolotoč komplikácií. Prídete na to, že na všetko potrebujete plugin, ale naozaj na všetko... Lenže každým pluginom web spomaľujete a zvyšujete riziko, že jednotlivé pluginy spolu nebudú dobre fungovať. K tomu sa pridá fakt, že niektoré pluginy treba platiť a nie len jednorázovo ale aj pravidelne - ročne/mesačne obnovovať licencie. O trochu neskôr prídete na to, že väčšinu vecí ste vyriešili pluginom, ale zopár drobností budete musieť doriešiť s programátorom. Začnete hľadať programátora, ktorý by vám pomohol, ale zistíte, že väčšina ľudí čo sa venuje WordPressu si síce hovoria programátori, ale sú len vyklikávači a pokročilé veci vám nevyriešia.

Čiže sa dostanete do stavu, že platíte a platíte ďalšie náklady za licencie, platíte za hodiny programátorovi a aj tak ste v strese po každej aktualizácii pluginov či funguje všetko tak ako má. Nakoniec skončíte tak, že budete viac riešiť, či vám web funguje ako to, čo a koľko predávate a nebodaj koľko ste zarobili.

A tu by ste prišli do fázy, v ktorej sa nachádzajú tí z vás čo už hľadajú riešenie ako z tohto WooCommerce kolotoča von. Keď z neho vystúpite budete konečne riešiť ako zvýšiť obrat a nie ako sfunkčniť stránku.

WordPress nikdy nebol primárne určený na prevádzku e-shopu. Preto naprogramovali plugin WooCommerce, ktorý skomplikoval život mnohým prevádzkovateľom e-shopov.


Prečo sme odišli z WordPress?

 • Komplikovanosť väčšiny grafických a funkčných zmien
 • Množstvo pluginov
 • Problémy s bezpečnosťou a aktualizáciami
 • Zlá použiteľnosť na mobilných zariadeniach
 • Nedostačujúca rýchlosť zobrazovania a celková pomalosť e-shopu
 • Neustále sme riešili zmeny e-shopu namiesto zvyšovania obratu
 • Zlý konverzný pomer
 • Problém nájsť schopného programátora

Čo sa stalo po prechode na UPgates?

 • Absolútne sme prestali riešiť funkčnosť a grafiku
 • Skvelá rýchlosť a užívateľská skúsenosť na mobilných zariadeniach
 • Okamžite nám stúpol počet objednávok
 • Neriešime žiadnych programátorov
 • Všetko funguje
 • Venujeme sa zvyšovaniu obratu a práci so zákazníkmi
 • Žiadny stres!


Čo ďalej, keď už vieme že WordPress/WooCommerce nie je tá správna cesta?

Keď už sme vylúčili WordPress, tak nám zostávajú 2 možnosti. Prenájom krabicového riešenia akým je napríklad UPgates, alebo vývoj riešenia na mieru. Čisto logicky vychádzajúc z toho, že na začiatok sa snažíme minimalizovať náklady by sme na vašej strane vylúčili riešenie na mieru, ktoré sa môže pohybovať v rozmedziach až desiatok tísíc eur bez istého konca. V procese vývoja e-shopu na mieru je množstvo premenných, ktoré sa môžu zmeniť a vy prídete o peniaze a získate polovične funkčný e-shop. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale už sme u nás takých klientov riešili.

E-shop na mieru odporúčame len v prípadoch, keď skutočne potrebujete funkcionalitu, ktorú žiadny e-shop na prenájom neponúka, alebo máte obrat minimálne 100 000,-Eur mesačne a máte tak už dostatok skúseností a financií na takýto projekt.

V ARTEXE sa na E-commerce bizinis pozeráme z pohľadu výskumníkov. Sme predsa marketingové laborátórium. Ak už niekto vymyslel funkčné riešenie, načo ho budeme vyvíjať znova? Upravme ho podľa potreby a poďme riešiť predaj!


Kam teda prejsť z WooCommerce?

V zásade akékoľvek krabicové riešenie, ktoré je u nás dostupné je použiteľné a bude to lepšie riešenie. Ak sa orientujete na EU trh, určite je cesta cez lokálne e-shop platformy. Shopify pre Slovensko a Česko určite nie. Vyskúšali sme rôzne platformy od shoptetu, e-shop rýchlo, web areal alebo aj shopify a ďalšie. Na základe testov a skúseností sme si vybrali platformu Upgates, na ktorú sme presunuli aj e-shopy našich klientov. Môžeme spoločne s pokojným svedomím povedať, že to bolo to najlepšie rozhodnutie.

Konečne skončili siahodlhé telefonáty s developermi a administrátormi wordpressu a my, spoločne s klientmi sa môžeme sústrediť na budovanie úspešného e-shopu. Nebudeme tu prezrádzať čísla klientov, ale na našom vlastnom e-shope bol nárast v predajoch v desiatkach %.Bude prechod bolieť?

Nie je to žiadna tragédia. Váš e-shop zmigrujeme na kľúč a zaškolíme vás ako ho používať. Nastavíme komplet všetko od platieb, dopravy, prepojenia na Google Analytics, Google Ads, Google Merchant, Facebook, Instagram, TikTok a komplet všetko, čo v rámci prevádzky e-shopu potrebujete.

Čím skôr odídete z WooCommerce, tým skôr sa zbavíte starostí s prevádzkou e-shopu a začnete sa sústrediť na rast. Samozrejme nie je to bez práce, ale samotné platformy sa vám to snažia uľahčiť a ponúkajú nástroje na migráciu z WordPressu (asi vedia prečo).

Ak ste sa dočítali až sem, tak vás táto téma určite zaujala, a teší nás, ak sme vám pomohli urobiť si názor alebo sa posunúť k rozhodnutiu. Ak by ste potrebovali pomôcť, poradiť či už pri tvorbe e-shopu alebo migrácii my v ARTEXE sa tešíme každej novej spolupráci. Budeme radi ak sa nám ozvete, kontakty na nás nájdete tu

P.S. ak vám bude akýkoľvek WordPress/WooCommerce špecialista tvrdiť, že na tejto platforme je všetko možné, že dokáže všetko upraviť a prispôsobiť predstavám, neverte mu alebo si to dajte podpísať. Počas nášho fungovania sme týchto špecialistov stretli naozaj veľa, ale nikto z nich to nedokázal.


Toto je náš pohľad na vec. Za celú našu históriu sme videli len jeden funkčný a použiteľný e-shop postavený na Wordpress/Woocommerce. Berieme to ako výnimku, ktorá potvrdzuje pravidlo.