Ako zlepšiť kvalitu na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach je nás stále viac a viac. Či už ide o súkromných používateľov, ktorí zdieľajú svoje názory, fotografie a videá, alebo len sledujú svojich obľúbených hercov či aktivity, alebo ide o firmy, ktoré na sociálnych sieťach ponúkajú a prezentujú svoje služby a tovar. V dnešnej dobe je stále viac trendy vystupovať na internete kvalitne. Už to nie je len o hociakej storke či príspevku. V dnešnej dobe je už dôležitý celý feed, ktorý by mal dávať zmysel, ale aj to, ako vyzerá každý jeden príspevok, reel či storka. Ako tvoriť obsah, ktorý sa bude ľuďom páčiť a zvýši tak úroveň vašich výstupov na internete? Povieme si niekoľko skvelých tipov a inšpirácii, ktoré by mohli zvýšiť kvalitu vášho obsahu

Používajte smartfón

Na väčšinu fotografií a videí na sociálnych sieťach vám postačí váš mobil. V dnešnej dobe sú fotografie a videá v smartfóne natoľko vyladené, že v drvivej väčšine prípadov bežný konzumný používateľ sociálnych sietí nespozná rozdiel medzi fotoaparátom a mobiom. Nebojte sa preto používať svoj smartfón. 

Upravujte cez aplikácie

Ak sa vám nepáči fotka, ktorú ste spravili mobilom, upravte ju cez aplikácie, ktoré si viete stiahnúť do smartfónu, prípadne použite softvér, ktorý je priamo vo vašom smartfóne (základné úpravy fotografie v galérii). V akých programoch upravovať fotografie? Záleží na tom, aké úpravy sa chystáte vykonávať. Na základnú zmenu expozície a zvýšenie kontrastu vám postačí spomínaný interný softvér na úpravu fotografií vo vašom telefóne. Pokiaľ už chcete robiť komplikovanejšie úpravy, je potrebné stiahnúť si nejakú aplikáciu v App store, prípadne Google play či Huawei AppGalleryMy v ARTEXE používame profesionálne programy od Adobe. Tie sú spoplatnené, no pokiaľ to myslíte s mobilnou fotografiou naozaj vážne, určite vám môžeme odporučiť Adobe Lightroom. Od maskovania, úpravu svetelnosti, farieb, ostrosti či výber a úpravu len nejakých konkrétnych prvkov na fotke. To všetko vám tento program poskytne a dokonale splní vaše očakávania. V prípade, že nechcete investovať do takejto aplikácie, existuje aj Lightroom zadarmo. Nedostanete všetky úpravy, no zmeniť farby, či expozíciu a ostrosť dokážete aj s neplatenou verziou programu. 

fotografujte mobilom

Video edit v mobile

Ak chcete upraviť a spojiť zopár záberov, ktoré ste si natočili a plánujete ich dať na svoj Instagram či Facebook, existuje viacero možností, ako dané zábery upraviť do finálnej podoby. Prvou možnosťou, je edit videa priamo na Instagrame či TikToku. To však platí len vtedy, ak vytvárate reel, respektíve TikTok video. Viete si tam urobiť základný strih, pridať nejaké efekty či hudbu a text. Pokiaľ však chcete vytvoriť video a pridať ho na Facebook, alebo do feedu na Instagram, tak v aplikácii to už editovať neviete. V tomto prípade je tu druhá možnosť, ktorú vám odporúčame, aspoň na základný strih každého videa a sami s ňou pracujeme. Je toaplikácia InShot. Viete si tam spraviť pekné strihy, zaujímavé prechody, pridať dynamický text a podobne. Podobých aplikácii existuje mnoho, s inými však skúsenosti nemáme. 

Nepoužívajte filtre a kameru cez aplikácie

Ak máte radi rýchlo a aktuálne pridávať obsah na svoje sociálne siete, nerobne to priamo cez ne. Existuje niekoľko základných dôvodov, prečo video storku, prípadne fotku najprv nasnímať do mobilu a až následne ju vložiť do aplikácie. Prvým dôvôdom je, že pri tomto postupe vyzerá fotka aj video lepšie. Váš smartfón zvláda nakrúcať a fotiť vo vyšších kvalitách a aj po znížení kvality samotným Instagramom vyzerá storka dobre. Ďalším dôvodom sú mobilné dáta. Pokiaľ máte mobilné dáta a pridáte storku, chvíľu trvá kým sa načíta. Ak máte slabší signál, prípadne smartfón zablokujete a skryjete do vrecka dúfajúc, že sa storka pridá, môže sa stať, že z dôvodu šetrenia dát sa nenahrá a pridávanie zlyhá. Pokiaľ by ste mali storku nakrútenú v smartfóne, môžete ju pridať opakovane. Ak ste ju však pridávali priamo v aplikácii, po tejto chybe sa vám ju spravidla nepodarí obnoviť a vy tak nemáte storku, ani záber. 

používajte aplikácie

Menej je niekedy viac

Z našej skúsenosti vieme povedať, že často vidíme ako ľudia preefektujú svoje fotky. Stáva sa, že klient dostane profesionálne upravené fotografie, ktoré vyzerajú kvalitne a dobre. Klient sa však rozhodne, že by sa tam ešte jeden-dva filtríky zmestili a pridá na internet fotografie, ktoré už ani zďaleka nezodpovedajú tým, ktoré dostal od fotografa. Vo finále to však vôbec nevyzerá dobre, kvalita je relatívne zlá a celé je to akési nekvalitné. Najhošie nie je len to, že boli znehodnotené a zničené fotografie od profesionála, ktorému takýmito fotkami nerobí dobrú reputáciu na verejnosti, ale aj to, že si pridáva fotky, ktoré vyzerajú zle a celý jeho profil sa teda kvalitatívne neposúva tam, kam by mohol. Preto je lepšie menej upravovať fotky. Ak vám na fotkách robí profesionál, povedzte mu o vašej predstave a ten sa jej určite posnaží priblížiť. Rozhodne je lepšie povedať fotografovi ako to chcete, ako keby ste mali byť ticho a násedne si upravovať hotové fotografie podľa seba

Pokiaľ by ste sa stretli s iným problémom, ktorému sme sa nestihli v tomto článku venovať, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme a pomôžeme nasmerovať vaše sociálne siete tam, kam chcete.