Ako si zariadiť foto/video štúdio

Ak si chcete založiť svoje prvé foto/ video štúdio, je potrebné myslieť na množstvo vecí. Musíte sa zamyslieť, na čo budete vaše štúdio využívať, aký priestor máte k dispozícii, čo presne v ňom budete potrebovať spracúvať a v neposlenom rade aj nad tým, koľko do štúdia chcete, respektíve môžete investovať

Pred nedávnom sme si my v Artexe tiež kládli tieto otázky. Dnes už máme plnohodnotné štúdio, ktoré pravidelne využívame na nakrúcanie rôznych reklamných spotov pre našich klientov, na fotenie portrétov, či na zachytenie produktov, ktoré náš klient potrebuje mať na svojom e-shope nafotené tak, aby bolo potenciálnemu zákazníkovi jasné, o aký produkt ide, aké sú jeho kvality a podobne. V tomto krátkom blogu by sme vám radi ozrejmili, na čo všetko sme museli pri zariaďovaní štúdia myslieť, ako sa naše plány menili a čo sa nám vo finále podarilo vytvoriť. Chceme vás tak ušetriť chýb, ktorých by ste sa mali vyvarovať a tým ušetríte svoj čas a peniaze. 

Využitie

V prvom rade je dobré sa zamyslieť nad tým, ako budete vaše nové štúdio využívať. Musíte popremýšľať o tom, čo budete v danom štúdiu robiť. Je predsa rozdiel, ak v ňom chcete fotiť portrétové fotografie pri plátne, alebo chcete mať skôr ateliér, kde budete mať rôzne rekvizity v štýle, v ktorom si štúdio zariadzujete. Inak by malo vyzerať, ak v ňom budete fotiť a inak, ak v ňom budete prevažne nakrúcať videá, nehovoriac o tom, že môže ísť o videá pri zelenom plátne, alebo o produktové videá, na ktoré zelené plátno nevyužijete a tak podobne. My v Artexe sme sa spočiatku zamýšľali, na čo budeme štúdio využívať a zistili sme, že potrebujeme čo najviac univerzálny priestor, kde môžeme fotiť portréty, produkty, nahrať nejaký reklamný spot pri zelenom plátne, či produktové video s tmavým pozadím.

Naše novozariadené foto a video štúdio v Bratislave.

Priestor

Samozrejme, pri tvorbe štúdia, je potrebné brať do úvahy váš priestor, ktorý máte. Veľa záleží od toho, či si tvoríte mini štúdio vo svojej izbe, alebo máte k dospozícii obrovský priestor s vysokým stropom, kde je úplne zlá akustika. Rozdiel nastáva napríklad v tom, že do malého bytu, kde občas potrebujete odfotiť nejakú osobu vám v zásade postačí 1-2 fotopozadia, rovnako tak jeden blesk a v podstate ste pripravení. My sme mali k dispozícii jednú malú kanceláriu, so stropom, ktorý presahoval niečo málo cez 3 metre. Napokon sme sa ale rozhodli pre zmenu a umiestnili sme ho v inej časti našej kancelárie a to najmä pre nevyhovujúce priestory, ktoré boli úzke a na pohyb pre fotografa, prípadne kameramana ostávalo v miestnosti málo priestoru. 

Naše svetlo Nanlite Forza 60B.

Svetlo

Základom je dobré svetlo. To je podľa nás to, čo fotografiu, alebo video ovplyvní najviac. Ak máte dobre a správne nasvietený objekt, ktorý chcete zachytiť, tak (pri permanentnom svetle) spravíte skvelý záber aj so smartfónom, ktorý nosíte vo vrecku. Keď už máte premyslené, či vo vašom štúdiu budete fotiť, alebo nakrúcať, môžete riešiť, či budete potrebovať stále svetlo, alebo blesk. Z nášho subjektívneho pohľadu, pokiaľ aspoň trochu uvažujete o tom, že by ste niekedy niečo chceli natočiť, určite vám odporúčame permanentné svietenie. Pri porovnaní s bleskom získate vhodné svetlo nie len na video, ale aj na fotografovanie a v reálnom čase tak vidíte, ako fotený objekt vyzerá. Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rôznych typov svietenia a je len na vás, čo si vyberiete. My sme sa rozhodli pre značku Nanlite a ich LED svetlá. Konkrétne máme vo svojom štúdiu Nanlite Forza 60B, čo je pomerne malé svetlo, ktoré používame prevažne ako sekundárne svetlo, takzvaný “back light”. Ako ďalšie máme vo svojom štúdiu hlavné svetlo, a to Nanlite FS-200, nazývané aj “key light”. Oproti prvému spomínanému svetlu, ktoré má, tak ako vyplýva z názvu - 60W a navyše je BiColor, čo znamená, že si viete meniť teplotu bielej, má svetlo FS-200 200W a teplotu si meniť neviete. Okrem toho sa odlišuje aj inými dôležitými vlastnosťami, ako je napríklad to, že séria svetiel Forza je určená na ľahký prenos medzi štúdiom a lokáciou, kde budete nakrúcať, vďaka možnosti napojenia na externú batériu a pevnému prenosnému obalu, zatiaľ čo séria FS, ktorá je o niečo lacnejšia nedisponuje prenosným obalom, ani možnosťou napojenia na externú batériu. Okrem týchto svetiel sme si zvolili RGB svetlo Nanlite Pavotube, ktoré je dnes veľmi populárne pri rôznych fotografiách. Pavotube nájdete v rôznych dĺžkach. My používame tú najkratšiu a zväčša ako “fill light”. Ak máte svetlá, spravidla narazíte na “problém”, no nemusí to tak byť, nakoľko to niekomu môže vyhovovať, a teda, silnú intenzitu svetla, ktoré dopadá na objekt pomerne tvrdo a vytvára tak veľmi výrazné tiene. Ak sa s tým stretnete a nevyhovuje vám to, je dobré si dokúpiť softboxy. Ich úlohou je rozptýliť svetlo a zjemniť ho natoľko, aby pri dopade na objekt nevytváralo tak veľké rozdiely medzi nasvietenými časťami a tými, ktoré sú v tieni. My sme si zvolili jeden klasický octabox na menšie svetlo a jeden 120 cm 8 hranný octabox s voštinou, ktorý nám pomáha ešte viac sútrediť svetlo tam, kam chceme. 

Naše hlavné svetlo so softboxom a voštinou (grid).

Pozadie

Ak už máte “jasno” v tom, aké svetlá potrebujete, je načase sa zamyslieť nad tým, čo bude na pozadí vašej fotografie, alebo videa. Existuje množstvo spôsobov, čo do pozadia dať. Či už pôjde o klasickú stenu, ktorú natriete na farbu, ktorá vám bude vyhovovať, fotopozadie, alebo čokoľvek iné, je potrebné sa zamyslieť nad tým, ktorú možnosť si zvolíte. My sme potrebovali opäť raz čo najviac univerzálne riešenie, ktoré si vieme prispôsobiť. Zvolili sme si preto natrieť našu stenu na tmavo šedú, ktorú využívame pri rôznych portrétoch a produktoch, ktoré potrebujeme zachytiť. Okrem toho sme na stenu prichytili držiak na zavesenie 3 fotopozadí. Čo sa týka farieb, zvolili sme si bielu, tmavožltú a greenscreen zelenú. Pri výbere nájdete množstvo materiálov, ktoré si môžete zvoliť. My sme sa rozhodli pre papierové pozadia, nakoľko ich viete jednoducho odstrihávať, pokiaľ ich zašpiníte. Okrem materiálu, ktorý si viete vybrať, nájdete viacero šíriek. My sme si vybrali 270 cm široké pozadia, ktoré majú oproti užším výhodu v tom, že máte viac priestoru na manipuláciu a pohyb okolo snímaného objektu. 


Zvuk

Množstvo video štúdii rieši aj kvalitný zvuk, najmä ak máte v pláne nakrúcať napríklad video podcasty. V tom prípade potrebujete mikrofóny a záleží len na tom, čo budete nakrúcať. Na trhu sú rôzne typy mikrofónov na rôzne využitie a každý typ videa potrebuje inak riešený zvuk. Pre naše účely sme sa rozhodli pre klopové mikrofóny. Vybrali sme si bezdrôtový systém Rode Wireless Go, kedy dáte mikrofón osobe, ktorej zvuk nahrávate a prijímač prepojíte pomocou kábla s vašim smartfónom či kamerou. Existujú štyri verzie spomínaného mikrofónu. Okrem farebných prevedení si viete vybrať medzi 1 prijímačom a 1 mikrofónom, prípadne 1 prijímačom a 2 mikrofónmi. Okrem toho používame podobnú verziu, kedy nahrávate zvuk externe do mikrofónu a z kamery tak môžete nahrávať záložne extra audio. Ide o mikrofón Tascam dr-10-lw. Ak potrebujeme nahrať zvuky, ako napríklad zvuk nalievania vody do pohára a tak podobne, používame profesionálny externý rekordér od spomínanej značky Tascam. V neposlednom rade záleží na akustike. Eliminovať ozvenu a zlepšiť tak akustiku v štúdiu môžete pomocou rôznych tlmiacich akustických pien. V našom prípade sme akustiku neriešili, nakoľko máme v kancelárii pomerne dobrý zvuk, respektéve dostatočne dobrý na to, čo potrebujeme. 


A čo ďalej?

S najväčšou prevdepodobnosťou už viete, aké svetlá a pozadie potrebujete, prípadne ako a či vôbec riešiť zvuk. Čo však bude ďalej? Ostáva vám štúdio poskadať do finálnej podoby. Ak zvládnete toto, máte všetko pripravené na to, aby ste dokázali vyhovieť vášmu klientovi a pripravili mu materiály, ktoré budú skvelo vyzerať. Jeho produkt, alebo službu mu tým pomôžete lepšie predať a dostať ku konečnému užívateľovi. Veríme, že sme vám týmto priblížili, čo všetko je potrebné riešiť pri tvorbe štúdia. Samozrejme, stať sa môže čokoľvek a vy budete musieť riešiť problémy, o ktorých sme nenapísali nič. My sme sa vám snažili priblížiť to, čo sme museli riešiť my a nevieme čo všetko sa môže stať vám. Minimálne sme vás aspoň dostali do obrazu a vo veci sa budete vedieť rýchlejšie a lepšie zorientovať.