AKO SA SPRÁVAME NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH?

Sociálne siete sa za posledné roky stali súčasťou našich životov. Užívatelia pridávajú rôzne zážitky, fotky, videá, či názory a tak sa delia o kúsok svojho súkromia. Niekto viac a niekto zase menej. 

Doba sociálnych sietí je stále rozvíjajúci sa fenomén pričom tieto technológie dokážu skúmať a ovplyvniť správanie človeka. Mnoho ľudí na internete prekračuje svoje bariéry správania, teda to, ako by človek reagoval osobne, z čoho veľakrát vzniká internetové hejtovanie, šírenie arogancie, zlosti a nenávisti. V lepšom prípade majú ľudia nedostatok sebareflexie a základov slušného správania.

Napriek tomu, že online komunikácia je dnes najrozšírenejším druhom komunikácie, či už v súkromnom alebo pracovnom živote, mali by sme si uvedomiť, že je to stále komunikácia s človekom. Malo by teda platiť, že to ako sa správame osobne by sme sa mali správať aj online a hlavne teda slušne.


Na jednej strane majú sociálne siete veľkú výhodu, nakoľko môžeme komunikovať kedykoľvek a akokoľvek bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzame. Nadväzujú sa nové priateľstvá a udržujú sa kontakty. To bol aj pôvodný zámer, ku ktorému by sme sa mali vrátiť.

Ľudia však vo veľa prípadoch nemajú zábrany a berú sociálne siete ako neformálny komunikačný priestor. Avšak aj online by sme mali byť zdvorilí k neznámemu človeku a udržať si formálny vzťah. Ak teda človek v skutočnom svete starším ľuďom, nadriadeným, či vyššie postaveným vyká, malo by to tak vyť aj online. To však veľakrát nefunguje. Napriek tomu, že ľudia berú sociálne siete ako neformálny komunikačný priestor, mala by sa zachovať určitá etiketa.

Okrem (ne)vhodného správania sa však môžeme stretnúť aj s rôznymi podvodmi. Väčšina užívateľov si myslí, že im nič nehrozí. Podvodmi sú najviac ohrození starší a mladší užívatelia, ktorí skôr uveria akémusi podvodu. Podvodníci sa snažia vylákať údaje (ideálne od platobnej karty), rôznymi cestami, či už dojímavým príbehom alebo vydávaním sa za cudzieho človeka.

Na Instagrame je jeden momentálne jeden spôsob veľkým trendom. Keď má nejaká influencerka spustenú súťaž na svojom profile, podvodník si vytvorí fake účet s jej menom a fotkami. Následne píše ostatným užívateľom a žiada od nich osovné údaje, vrátane platobných aby mohol výhru odoslať. Pokiaľ nie je človek dostatočne opatrní vidí fotku a takmer rovnaké meno (väčšinou podvodník pridá do mena bodku, alebo pomlčku), nechá sa ľahko oklamať.

Preto treba byť na sociálnych sieťach veľmi opatrný, nakoľko neviete o aký podvod môže ísť. Je to predsa len stále rozvíjajúci sa fenomén, pri ktorom si treba zachovať kritické myslenie.