NOVINKY V DIGITÁLNOM SVETE

Vo svete online sa neustále niečo deje, mení a človek už ani nevie pomaly sledovať všetky tie aktualizácie. Čo by ste však povedali na miznúce správy ihneď potom, ako si ich dotyčná osoba prečíta? 

Miznúce správy sú už dostupné aj pre Slovákov. Spoločnosť Facebook do svojej chatovacej aplikácie Messenger pridala novú funkcionalitu v podobe miznúcich správ. Ponúka ho najnovšia aktualizácia a správy sa hneď potom, ako boli odoslané vymažú.

Novinku si môžete jednoducho spustiť v konverzácií s daným používateľom tým, že potiahnete nahor presne ako pri swipe up na Instagrame. Klasický režim sa tak zmení na tmavý režim s možnosťou posielania správ, ktoré po prečítaní zmiznú. Funkciu opäť vypnete potiahnutím nahor. Keď režim spustíte po prvý krát, platforma vás na novinku upozorní, vysvetlí jej fungovanie a poskytne informácie ohľadom bezpečnosti. V rámci tohto režimu je bezpečnosť poistená aj upozornením v prípade, že si druhá strana vytvorí screenshot obrazovky. V tomto režime je taktiež možné zablokovať používateľa a nahlásiť konverzáciu.

V režime Vanish sa správy teda vymažú ihneď, ako používateľ opustí konverzáciu. Ak sa následne do nej vráti, správy už nebudú naďalej dostupné. Facebook to prezentuje ako možnosť sa odviazať s priateľmi bez toho, aby o tom zostal akýkoľvek „dôkaz“. Podobná funkcia je aj v aplikícií WhatsApp, kde však správa zmizne po 7 dňoch bez ohľadu na to, či si to druhá strana prečítala.


Podobné zmený čaká aj Instagram. Okrem toho, že Instagram a Facebook už majú umožnené si posielať správy medzi aplikáciami, taktiež bude možné si vyhľadať profily na Facebooku pomocou Instagramu a naopak. Taktiež sa budú môcť dať zmeniť farby chatu a pribudnú nové formy blokovania nežiadaných správ. Pridá sa aj funkcia spoločného sledovania, kedy budú môcť užívatelia spoločne sledovať videá počas video hovoru. Tieto plány Facebook vykonáva na základe presvedčenia, že súkromné správy, miznúce príbehy a malé skupinové chaty sú najrýchlejšie rastúcou oblasťou online komunikácie. Momentálne sú testované na vo vybraných krajinách, no miznúce správy si už môžete posielať aj v rámci Slovenka.   

Momentálne sa hovorí iba o Instagrame a Facebooku, ale podobné zmeny sa chystajú aj pre WhatsApp. Avšak na rozdiel od Instagramu či facebooku, všetky správy cez WatsApp sú šifrované. Ako sa vám páčia nové funkcie, ktoré tieto sociálne siete ponúkajú? Dajte nám vedieť do komentára. 