
Je veľmi veľa odporúčaní a rád ako byť kreatívny, no najlepšie funguje to, čo si vyskúšate a overíte na vlastnej koži. Niekomu to ide jednoduchšie, niekomu trošku ťažšie. Ako aj každá činnosti, aj kreativita sa dá precvičovať.
Väčšina ľudí si myslí, že kreatívny je človek, ktorý sa s týmto talentom narodí. A ostatní? Nuž, tí majú smolu. Kreativita však nie je super schopnosť len pre vyvolených. Je to taktiež druh skúsenosti a cviku, ktorý si viete rozvíjať. Mať talent je jedna vec, ale ak človek tvrdo pracuje a rozvíja sa, nie je oproti talentovanému človeku v žiadnej nevýhode. Skôr by sme povedali, že naopak.
Buď otvorený
Mnoho ľudí, hlavne v dnešnej dobe si žije vo „svojom svete“. Používať overené spôsoby a nevystupovať zo svojho komfortu je síce fajn, ale pri kreativite sa to veľmi nevypláca. Preto je dobré občas skúsiť niečo nové, vyhľadávať určité nové zážitky či ľudí, ktorí vám vedia poskytnúť nový pohľad na vec. Nikdy nevieš, pri akej činnosti ti môže na um prísť úplne spontánny, a zároveň super nápad. Ak náhodou aj narazíš na nejaký nový spôsob na internete, preštuduj si ho, daj mu šancu a zapamätaj si podstatu. Kedykoľvek sa vieš k tomu potom vrátiť najmä keď budeš mať pocit, že tvoja kreativita je na bode mrazu.
Daj si z čas na čas pauzu
Niektorí ľudia si povedia, že je to strata času, no pri kreativite je to súčasť „postupu“. Keďže sa snažíte nájsť riešenie a tým pádom na danú vec myslíte väčšinu času, môže sa to zdať ako ťažká úloha. A občas aj je. No čím viac tlačíte na pílu, tým viac to nepáli. Preto je dobré aby ste sa od toho odpútali a začali robiť úplne niečo iné. Choďte sa prejsť, zabehajte si, zacvičte si, alebo si niečo uvarte. Začnite vykonávať činnosť ktorá vás baví a „vypnite“ na chvíľu svoju myseľ. Kreativita sa môže naštartovať paradoxne tým, že svoju pozornosť pre zmenu upriamite na úplne inú činnosť. Usporiadate si myšlienky a k riešeniu sa môžete následne vrátiť s čistým štítom.
Dobrá nálada je základ úspechu
Asi každému je hneď jasné, že so zlou náladou sa toho veľa nevymyslí. Ak cítite, že vaša nálada nie je úplne najlepšia venujte sa radšej veciam, pri ktorých využijete analytické myslenie, alebo si jednoducho svoju náladu zlepšite. Prečítajte si pár vtipov, pozrite video vtipných mačiek na YouTube, alebo si medzi zuby vložte ceruzku. Po 2-3 minútach si váš mozog začne myslieť, že sa usmievate a vaša nálada pôjde hore. Dobrá nálada podporuje kreatívne myslenie a vy tak jednoduchšie prídete na nejaké riešenie.
Nápady si zapisuj
Nikdy neviete, kde, kedy, ako a prečo vám môže niečo prísť na um. Najlepšie je si to hneď zapísať, či už do mobilu alebo do vášho „kreatívneho“ zošita. Vždy sa k tomu môžete vrátiť a vaše nápady využiť, napríklad keď budete mať menej kreatívnu chvíľku. Dobrým pomocníkom je aj ukladanie fotiek z Insatgramu, či Facebooku. Ak sa vám nejaká fotka páči, viete si ju jednoducho uložiť a použiť ako inšpiráciu, taktiež pri vašom menej kratívnom čase.
Využi svoj najkreatívnejší čas
Veľa štúdií tvrdí, že najvyššia produktivita človeka je ráno. Vo väčšine prípadov to veľmi dobre funguje, no tak či tak je to individuálna záležitosť. Niektorí sa zaraďujú do skupiny ranných vtáčat a iní zas patria k nočným sovám. Nezáleží na tom, ktorá skupinka ste vy, ale na tom kedy sa vám lepšie pracuje. Produktivita je jedna vec, kreativita zas druhá. Skúste teda kreatívne tvoriť aj mimo vašich pracovných hodín, aby ste prišli na to, kedy je váš najkreatívnejší čas. Niekomu to vyhovuje napríklad v noci alebo skoro ráno. Všade ticho, pokoj a hlavne, nikto vás nebombarduje správami, či telefonátmi. Na kreativitu taktiež vplýva únava, čo pri strategických činnostiach veľmi nevyužijete, ale pri tvorbe sa vám to môže taktiež osvedčiť, ako váš najkreatívnejší čas.
Či už ste rodený talent, alebo na kreativite iba „makáte“, nemusíte sa cítiť zle, ak vám náhodou hneď v sekunde nenapadne niečo super. Každý má svoje dni a chvíle, kedy mu to jednoducho ne(myslí). S tréningom a pár tipmi si tak viete robotu trošku uľahčiť, a čas využiť naplno.
Zdroj obrázkov: Pinterest