AKO ZAČAŤ S BLOGOM ZADARMO?

Dobrou správou je, že začať s blogom nie je vôbec také zložité ako sa na prvý pohľad môže zdať. Na začiatok nepotrebujete žiadne skúsenosti s javascriptom, ccs alebo html, pretože môžete využiť hneď niekoľko jednoduchých možností a to úplne zadarmo. 

Ak uvažujete o tom, žeby ste začali budovať svoju značku, písať vlastné myšlienky a deliť sa s ostatnými o svoje zážitky či skúsenosti, môžete začať pokojne aj dnes. Spočiatku stačí investovať svoj čas a trpezlivosť a pokiaľ vás tvorba chytí skutočne za srdce, môžete pouvažovať nad vytvorením vlastného webu. Internet však dnes ponúka služby, kde si viete web „vyklikať“ do určitej šablóny, zmeniť farby, obrázky, pozadie, poprípade dokonca niečo doprogramovať ak s tým máte skúsenosti. Na začiatok vám to však bohato stačí, nakoľko si viete mnoho vecí upraviť podľa vašich predstáv. 


BLOGGER

Šikovná služba vyvinutá spoločnosťou Google, perfektne navrhnutá pre začínajúcich blogerov. Prihlasovanie je veľmi jednoduché, nakoľko asi väčšina z vás má už vytvorený účet na gmaili. Stačí sa existujúcim účtom prihlásiť a vyplniť názov svojho blogu. Ak máte zakúpenú vlastnú doménu, viete si ju so stránkou prepojiť a tak nebudete mať názov spojený s blogspot.com. SK domény sa pohybujú cenovo okolo 8-15€ ročne, čo si na zvýšenie dôveryhodnosti môžete jednoducho zakúpiť aj vy. Následne si viete zvoliť niektorú zo šablón, ktoré máte v ponuke. Je to jedna z najzábavnejších ale aj najnáročnejších častí, keďže určuje ako váš blog bude vo finále vyzerať. Rozloženie, vzhľad prvkov, farby, obrázky či font, to všetko si viete v šablóne nastaviť. Treba však myslieť na to, že všetky bezplatné weby majú svoje limity. Ak sa vám žiadny z templatov nepáči, existuje veľmi šikovná stránka Etsy, kde si môžete šablónu zakúpiť. Je ich tam na výber veľmi veľa, no treba si dávať pozor na akú stránku sú určené. Nie všetky sú však naprogramované na Blloggera alebo Wordpress, to však určite nájdete v popise danej šablóny. Výhodou je, že niektorý predajcovia sú ochotní vám šablónu nahodiť priamo do vášho webu a tak sa nemusíte o nič špeciálne starať. Ak však máte určitý stupeň znalosti CSS alebo HTML, úpravy na bloggerovi si môžete spraviť aj po svojom. 

Menej technicky zdatný však ocenia jednoduchosť, ktorú blogger prináša. Google sa stará o všetky technické záležitosti a vy sa môžete sústrediť na tvorbu. Zdieľať môžete prakticky čokoľvek, nakoľko si viete dokonca nastaviť kto váš obsah uvidí a teda obmedziť zdieľanie len pre určitú skupinu ľudí. Preto ak chcete blogovanie skúsiť a neinvestovať do toho peniaze, Bloger je super alternatíva ako začať.


WORDPRESS

Ďalšou možnosťou pre začínajúceho blogera je WORDPRESS. V porovnaní s Bloggerom je komplexnejší s veľkou komunitou a podporou. Výhodou je nekonečný výber šablón s rôznymi funkciami, napríklad na eshop. Vopred pripravené pluginy vám umožnia jednoducho predávať vaše produkty. Pri založení si jednoducho vytvoríte účet, spolu s názvom pre svoju budúcu doménu. Pokiaľ si nezakúpite vlastnú, máte podobne ako pri bloggerovi za názvom vašej stránky wordpress.com. Daň za váš bezplatný web, je obmedzený priestor na články a fotky 3 GB a reklamy umiestnené na vašej stránke. V prípade, že sa rozhodnete pre svoj web obetovať nejaké to euro a budovať si imidž hneď na začiatku, rozhodne siahnite aspoň po vlastnej doméne. Na Etsy nenájdete šablóny len na Blogera ale aj na Wordpress, kde ich je naozaj veľa. Niektoré sú cenovo dostupnejšie, iné zas drahšie čiže závisí len od toho, koľko sa chystáte investovať.

DOMÉNA

Ak sa rozhodnete pre vlastnú doménu, mali by ste myslieť na to aby to odpovedalo téme vášho blogu. Najlepšie je ľahko zapamätateľná, krátka a dobre vysloviteľná. Koncovka vašej domény by mala závisieť od toho, na aké publikum sa chystáte zamerať. Ak bude váš obsah po česky alebo slovensky, stačí vám koncovka sk/cz. Pri obsahu písanom v angličtine, zameranom na publikum aj do zahraničia je vhodné zvoliť koncovku com prípadne eu. Hlavne netreba stratiť pri výbere názvu stránky veľa času. :)