3 SUPER APLIKÁCIE NA ÚPRAVU FOTIEK V MOBILE

Pri vymoženostiach dnešných smartfónov sa nie je čomu čudovať, že väčšina ľudí už ani fotoaparát nepotrebuje. Kvalita fotoaparátu sa stala jedným z najdôležitejších parametrov, pri kúpe mobilného telefónu. Veľakrát ani nie je vidno rozdiel, a na takom výlete to ušetrí celkom veľa miesta, no nie? :) Ako však fotky z mobilu dotiahnuť k dokonalosti? Stačia vám jednoduché aplikácie a môžete veselo začať upravovať!

Aplikácií na úpravu fotiek je veľa. My sme však vybrali 3, ktoré nám najviac vyhovovali. Vo väčšine z nich sú rozdiely v detailoch, iné sú zas naozaj ako pre profíkov. Ale čo sa človek nenaučí aby mal super upravenú fotku?

PIXLR EXPRESS

Ak sa chceme baviť o množstve funkcií, ktoré táto aplikácia ponúka je ich naozaj veľa. Ponúka nástroje od základných úprav až po tie prepracovanejšie, ktoré sa dajú na fotografiu použiť. Ak máte večný problém, že pri fotení s bleskom máte červené oči, v tejto aplikácií to vyriešite behom pár sekúnd. Nájdete tam aj mnoho pred nastavených efektov, ktoré jedným klikom na fotku použijete, pričom viete upraviť aj ostrosť fotky, či svetlo. Ďalšou skvelou vecou je možnosť vytvoriť koláž, kde si môžete vybrať z viacerých šablón a tak mať peknú spomienku, z viacerých fotiek. Do fotografie môžete taktiež vložiť text alebo iný obrázok, alebo použiť rámik na jej vylepšenie. Ak vám však ide len o jednoduchú úpravu farieb, z vyše 600 efektov si určite vyberiete ten, ktorý vám bude vyhovovať. Používanie je jednoduché a intuitívne, čiže ho zvládne naozaj každý.

AVIARY

To, že je táto aplikácia dosť obľúbená vám zistíte jednoducho z toho, že má vyše 10 miliónov stiahnutí. Je skvelá na jemné upravovanie fotiek ako jas, kontrast, svetlo či ostrosť. Podobne ako v PIXLR EXPRESS v nej nájdete množstvo podarených efektov. Podľa toho aký si zvolíte, viete následne upravovať presnejšie detaily ako jas a podobne. V ponuke nájdete aj mnoho samolepiek a rámikov, ktoré viete rýchlo a jednoducho aplikovať. Ak si chcete fotku vylepšiť textom či kresbou, AVIARY to hravo zvládne. Prstom jednoducho nakreslíte čokoľvek priamo do vašej fotografie, alebo vložíte text pričom viete upraviť jeho veľkosť a rotáciu. Veľkou výhodou je aj to, že v nastaveniach si môžete usporiadať poradie nástrojov alebo úplne vymazať niektoré záložky.


ADOBE LIGHTROOM

Do tretice všetko dobré. Adobe LIGHTROOM za nás získala ocenenie top 1 medzi aplikáciami na úpravu fotiek. Ovládanie je jednoduché, ale dá sa tu s fotkami lepšie vyhrať. Môžete využiť bežné nástroje úpravy ako je vyváženie bielej, kontrast, kompozícia, rozostrenie či detail. Ponúka možnosti úpravy jednotlivých farieb a ak máte trpezlivosť, môžete si vytvoriť dokonca vlastný Preset = Efekt, ktorý môžete potom jednoducho používať na každú svoju fotografiu. Pre menej náročných je podobne, ako v ostatných aplikáciách k dispozícií mnoho pred nastavených presetov. Pri orezávaní fotiek si môžete zvoliť z predvolených rozmerov alebo si nastaviť vlastné, podľa potreby. Veľkou výhodou je, že ak sa prihlásite pod jedným kontom na viacerých zariadeniach, vaše fotografie uvidíte v každom zariadení. Aplikácia je okrem toho k dispozícií aj na počítač, čo vaše úprave dodá úplne iný rozmer. LIGHTROOM by sme zaradili medzi aplikácie pre náročnejších, ale napriek tomu sa v nej viete jednoducho zorientovať.