Prečo používať Instagram Reels?

To, že Instagram patrí medzi najväčšie sociálne siete na svete nie je žiadnym tajomstvom. Aj preto sa snaží využiť všetky spôsoby, ako udržať užívateľov na svojej platforme. Všetci určite poznáte snapchat, v ktorom môžete ukladať alebo posielať svoje príbehy, a po 24 hodinách zmiznú. Pripomína vám to niečo? Podobne ako so stories zo snapchatu sa Facebook inšpiroval aj teraz. Instagram Reels ako nový TikTok?

Reakcia na populárnu sociálnu sieť TikTok, to presne je Instagram Reels. Krátke 15 sekundové video môžete vytvoriť v stories a oživiť ho viete rôznymi efektmi, či hudbou. Napriek tomu, že je to menšia „kópia“ TikToku, vám vie priniesť množstvo nových followerov na váš profil. Ako na to?

Je to jednoduché! Všetko čo je na Instagrame nové, má vyššie dosahy. Preto ak si Reels ešte nevyskúšal, je najvyšší čas. Mnoho používateľov začalo svoje videá z TikToku uverejňovať práve na Instagram Reels. Dosahy akými Instagram teraz Reels podporuje sú neuveriteľné. Pokiaľ ste doteraz nenahrali žiadne video, alebo mali vaše videá malo videní, teraz sa môžete tešiť na presný opak. Aj pri menších profiloch môžete mať pokojne i 1000 vzhliadnutí. Treba však vedieť ako na to. Reels sa vždy nachádza ako prvý príspevok keď v aplikácií Instagram, zájdete do sekcie „explore - preskúmať“. Už len vďaka tomuto ťahu môžete vidieť, ako Instagram samotné Reels tlačí do popredia. Na základe toho, čo sledujete a aké príspevky sa vám páčia, také videá a príspevky sa vám budú ponúkať v sekcií „preskúmať“


instagram reels novinka

AKO ZAČAŤ S INSTAGRAM REELS? 

V prvom kroku je dôležité vedieť, kde reels alebo teda filmové pásy nájdete. Po spustení Instagramu, kliknete na ikonku pridania príbehu a v spodnej časti vpravo, nájdete funkciu FILMOVÉ PÁSY. Zobrazí sa vám mini návod a vy môžete kliknúť na ikonku „začať“. Pri tvorbe Reels videí môžete využiť pesničky z databázy Instagramu, ale aj ponechať vlastné audio. To, že viete využiť akúkoľvek komerčnú pieseň má veľké výhody, pretože už sa nebudete musieť báť, že vám Instagram kvôli autorským právam video zablokuje.

K dispozícií máte takisto aj funkciu na zmenu rýchlosti. Ikonka sa nachádza ako druhá, pod ikonou na výber hudby. Stačí vybrať rýchlosť podržať nahrávanie a hneď ako nahrávanie pustíte video sa zastaví. To kde sa video pozastavilo a koľko času ešte na nahrávanie máte, uvidíte v hornej časti obrazovky – ružový pásik. Biele pásy, ktoré ružový prerušujú zas ukazujú to, kde bolo video pozastavené.

návod instagram reels 1

Rovnako ako v stories aj pri tvorbe Reels môže využiť všetky efekty, ktoré instagram ponúka. Mnoho z nich viete nájsť keď kliknete na ikonku „prezerať efekty“ alebo prostredníctvom ľudí, ktorých sledujete. Ak sa vám nejaký efekt páči, máte možnosť si ho uložiť a kedykoľvek počas tvorby príbehu alebo reels použiť.

Pod efektmi nájdete ikonku „časovač“. Ten vám umožňuje si nadstaviť čas, od akej po ktorú sekundu sa bude video nahrávať. Po spustení sa začnú odpočítavať 3 sekundy, takže nepotrebujete aby vám niekto stlačil spúšť. To znamená, že ak nastavíte čas na 4 sekundy, najskôr začne 3 sekundové odpočítavanie, následne sa video spustí a po 4 sekundách sa automaticky pozastaví.

Vaše zábery budú dokonale sedieť vďaka funkcií „zarovnať“. Táto funkcia je úplne posledná v ľavej časti obrazovky. Ak sa teda video pozastaví, viete si nastaviť úplne rovnakú pozíciu aby vám to presne sedelo. Pomocou všetkých týchto funkcií viete vytvoriť naozaj kreatívne videá, ktoré budú mať zaručene skvelé dosahy.

instagram reels návod 2

Pokiaľ máte nejaké nevyužité videá už natočené vo vašej galérií, je ideálny čas ich použiť. Reels totiž umožňuje nahrať aj existujúce video, do ktorého pridáte hudbu a vaše prvé reels je na svete. Môžete ho taktiež poskladať z viacerých videí vo vašom telefóne s tým, že nemusíte využiť ani celých 15 sekúnd. Ak ste video nahrali, pridali hudbu či efekty, stačí ak kliknete na šípku vpravo. Následne sa vám celé video prehrá, pričom sa môžete vrátiť o krok späť a urobiť prípadné zmeny. V tejto časti sa vám však otvárajú ďalšie možnosti vylepšenia vášho videa. Rovnako ako pri príbehoch viete pridať rôzne nálepky, gif-ká, niečo napísať či nakresliť. Či už niečo pridáte alebo nie, kliknutím na šípku vpravo sa dostanete k poslednému kroku, ktorý vás delí od zdieľania vášho videa.

Máte na výber z dvoch možností. Zdieľať vaše cez Reels v sekcií preskúmať, alebo ho zdieľať aj vo vašom kanáli. Vo vašom profile sa automaticky vytvorí karta Filmové pásy, medzi vašimi príspevkami a IGTV. Nakoľko viete video kedykoľvek odstrániť z vašich príspevkov tak aby ostalo v karte filmové pásy, odporúčame ho zo začiatku zdieľať v oboch kartách. Video tak uvidí viac užívateľov, čím mu zabezpečíte väčšiu úspešnosť v sekcií preskúmať.


instragram reels návod 3

Keďže je pre úspešnosť vašich príspevkov dôležité v akých časoch ich budete zdieľať, môžete si video uložiť ako koncept a pridať ho neskôr. To kedy máte pridať príspevok závisí od toho, v akom čase je najviac vašich sledovateľov online. Túto informáciu si viete pozrieť vo vašom profile v karte štatistiky. ň

HASHTAGY SÚ DÔLEŽITÉ

Rovnako ako pri príspevkoch, tak aj pri IGTV či Instagram Reels sú okrem popisu, dôležité hashtagy. Ideálne je ku každému príspevku pridať 10 – 15 hashtagov, vhodných k zdieľanému obsahu. Podľa toho čo ľudia sledujú a aké príspevky sa im páčia aj na základe hashtagov, podľa toho sa im zobrazujú v sekcií preskúmať. Vďaka tomu sa tam môže objaviť aj vaše video. Úspešnosť videa môžete podporiť aj jeho zdieľaním v príbehu, kde označíte polohu, priateľa s ktorým ste video tvorili či hashtag.  

Ak náhodou Filmové pásy alebo niektoré funkcie, ktoré k filmovým pásom patria nemáte k dispozícií, skúste si odinštalovať Instagram a znovu sa prihlásiť. Táto novinka sa spúšťa postupne, preto sa môže stať, že ju ešte nemá k dispozícií každý užívateľ.

Už teda viete ako na to a je najvyšší čas ZAČAŤ. Používanie je skutočne jednoduché a za málo námahy, vám vie priniesť veľké výsledky. Nečakajte kým ostatní ešte nenabrali odvahu alebo v tom jednoducho nevidia potenciál, vám môže na profil zatiaľ prichádzať mnoho nových návštevníkov. Či už nahráte krátky video návod, tréning v posilňovni alebo váš cestovateľský zážitok, Instagram vás potlačí dopredu oveľa viac ako pri bežnom príspevku. Kreativite sa medze nekladú a myslíme, že každý vie podobné videá zakomponovať do tvorby svojho obsahu. My sme už začali pretože vieme, že potenciál Reels treba využiť teraz, kým je v plienkach.