Ako vytvoriť WEB stránku?

Univerzálna odpoveď, ako vytvoriť web stránku neexistuje. My vám však priblížime, ako tvoríme weby v ARTEXE. 

Pokúsime sa vám vysvetliť, prečo sme si zvolili takýto postup práce a priblížime vám, čo vám náš web môže priniesť.

1. Informačné stretnutie/call

Pre koho stránku tvoríme? V čom podnikáte? Aký je hlavný cieľ vašej web stránky?

Na začiatku je pre nás veľmi dôležité stretnutie s klientom, aby sme čo najlepšie pochopili jeho biznis. V prípade, že osobné stretnutie nie je možné, uprednostňujeme aspoň konferenčný hovor s klientom. Aby sme mohli začať pracovať, potrebujeme zistiť, aké má klient vízie a ciele. Potrebujeme vedieť, akých má klient zákazníkov, akých zákazníkov by chcel mať a čo pre svoj biznis momentálne robí. Keď zistíme všetky potrebné informácie, zadefinujeme si účel web stránky:

  • predaj produktov
  • ponuka služieb
  • prezentácia spoločnosti

analýza kľúčových slov

2. Analýza kľúčových slov 

Zistíme, akú konkurenciu máte v danom segmente. Obsah, ktorý na váš web umiestnime opierame o dáta. Na začiatku zistíme, aká je situácia v online segmente v ktorom podnikáte. Tento pohľad na situáciu nám ponúka výstupy z analýzy kľúčových slov z ktorej sa dozvieme:

  • priemernú mesačnú vyhľadávanosť kľúčových slov spojených s vašim podnikaním 
  • konkurenčnosť jednotlivých kľúčových slov (či je v danom segmente nízka/vysoká konkurencia) 
  • aké sú hlavné konkurenčné web stránky na dané kľúčové slová  

3.  Informačná štruktúra a obsahová stratégia

Čo ľudia vyhľadávajú?  Čo im vieme ponúknuť ako riešenie?  

Na základe analýzy kľúčových slov a vášho biznisu - navrhneme obsahovú stratégiu. Určíme si, kde je najväčší potenciál získať neplatenú (organickú návštevnosť) a vytvoríme obsah, ktorý reálne ľudia na internete vyhľadávajú. Vďaka tomu zvýšime šancu na úspech stránky v budúcnosti.

wireframe drôtený model stránky


4. Wireframe

Kde, ako a kedy ponúkneme užívateľom riešenia? 

Drôtený model web stránky (wireframe) slúži ako technický výkres pre dizajn a programovanie, na ktorom je vidieť rozloženie jednotlivých ovládacích prvkov, kde a aký textový obsah na stránke bude. Nájdeme tam aj špeciálne funkcie, ktoré bude stránka obsahovať. Celý wireframe prechádzka schvaľovaním tak, aby klient nebol na konci nepríjemne prekvapený výsledkom.  

5. Dizajn a prorotypovanie

Ako bude stránka vyzerať? Ako sa bude správať?

Po schválení wireframu sa púšťame do finalizácie uživateľského rozhrania (UI). Základy UI sme položili  v drôtenom modely. Základy teraz dotiahneme do detailov. Zadefinujeme farebnosť a štýly fontov, tlačidiel - jednotlivé interaktívne prvky. Kompletný dizajn následne prepojíme do online prototypu, kde vieme odladiť prípadne detaily. Následne až po schválení postupuje dizajn na programovanie.  

UI  a UX dizajn


6. Programovanie  a testovanie

Schválený dizajn pretavíme v moderný responzívny kód (frontend), ktorý napojíme na náš vlastný CMS modul informačného systému EFEKTO. Pred nasadením na ostrú doménu je však potrebné web otestovať. Pre tieto účely spustíme testovaciu verziu stránky a odladíme funkčné detaily. Nasleduje klientske schválenie a finálne spustenie stránky na ostrej doméne.

7. Spustenie a analýza

Po spustení webu nasadíme analytické nástroje ako Google Analytics, Hotjar... Na mesačnej báze vyhodnocujeme vývoj organickej návštevnosti, správanie užívateľov na webe. Zisťujeme, ktoré stránky sú úspešné/neúspešné a navrhujeme riešenia na vylepšenia.

Je potrebné mať stále na pamäti ,že web stránka nie je statická vec. Web stránku je potrebné upravovať, rozširovať podľa aktuálnej situácie, pridávať nový obsah, ktorý vám môže priniesť lepšie výsledky vo vyhľadávaní a zároveň aj potenciálnych klientov.

8. Takto to robíme my v ARTEXE. Čo vám vieme priniesť?

  • Tento rokmi overený postup vás ochráni od subjektívneho umiestňovania informácii, ktoré reálnych užívateľov webu nezaujímajú.
  • Nekupujete mačku vo vreci. Celý postup prebieha klientskym schvaľovaním.
  • Získavate web, ktorý neobmedzuje žiadna šablóna a jeho rozšíriteľnosť do budúcnosti je neobmedzená (pre začínajúci projekt, startup vytvoríme len tie funkcie, ktoré sú nevyhnutné a následne v budúcnosti funkcionalitu podľa potrieb rozšírime).

 

Ak na nás máte nejaké otázky – dajte nám vedieť. Sme tu pre VÁS.