Spoločnosť Google pridala do výsledkov vyhľadávania nové štítky na kontrolu pravdivosti obrázkov

Fotografie a videá na internete poskytujú ľuďom zdroj informácií. Poskytujú im informácie napríklad o tom, čo sa deje vo svete. Sila vizuálu má aj v médiách svoje nástrahy - najmä ak hovoríme o pravdivosti uvedených údajov, obrázkov, videí... Šírenie dezinformácií je v dnešnom svete veľmi rozšírené a denno-denne sa proti nemu bojuje. Aj digitálne platformy hľadajú nové metódy, ako zamedziť šíreniu nepravdivých informácií. Každú minútu dochádza na svete k šíreniu nepravdivých informácií. Sú ľudia, ktorí si pravdivosť informácií nevedia zistiť. Takýto ľudia veľakrát veria tomu, čo im vyhľadávač zobrazí. 

Novým bojovníkom proti šíreniu dezinformácií na internete sa stal Google. Spoločnosť Google oznámila, že do výsledkov vyhľadávania obrázkov na Google pridá nové značky, ktoré budú primárne slúžiť na kontrolu pravdivosti. Týmto krokom sa zabezpečí pravdivosť vyhľadaného výsledku.

Pri vyhľadávaní obrázkov v Google sa vám od teraz pod výsledkami miniatúrneho obrázku môže zobraziť štítok "kontrola faktov". Kliknutím na výsledok vyhľadávania sa vám zobrazí obrázok vo väčšom formáte, zobrazí sa vám zhrnutie faktov, ktoré sa zobrazujú na príslušnej webovej stránke, kde sa obrázok nachádza.


Zdroj: Google

Google sa v tomto čase zameriava na to, aby nedochádzalo k šíreniu dezinformácií vo svete. Samotný Google zohráva veľkú úlohu v šírení dezinformácií. K tomuto šíreniu dochádza aj prostredníctvom obrázkov, ktoré sa na Google nachádzajú. Častokrát sa totiž stáva, že ak zadáte konkrétny výraz do vyhľadávača - zobrazí sa vám niečo, čo celkom nedáva zmysel a uvažujete nad tým, či je daný výsledok vyhľadávania pravdivý. 

Google tomuto urobil jasnú stopku. Ak napríklad vyhľadáte "chobotnicu" - zobrazia sa vám rôzne chobotnice. Môžete však natrafiť napríklad na obrovskú chobotnicu, ktorá v skutočnosti ani neexistuje. Niekto tomuto výsledku môže uveriť, niekto si chce overiť pravdivosť tohto obrázku. 

Pridanie tohto označenia do výsledkov služby Google Obrázky nemá vplyv na vaše hodnotenie. Systémy Google sú navrhnuté tak, aby zobrazovali najrelevantnejšie a najspoľahlivejšie dostupné informácie, ktoré poskytujú kontrolu faktov. 

Pevne veríme, že týmto krokom sa predíde šíreniu dezinformácií na Google.