Je to oficiálne! Facebook zakúpil platformu Giphy

Facebook chce databázu Giphy začleniť do svojich platforiem. Cena však nie je známa. Odhaduje sa, že sa cena vyšplhala až na 400 miliónov dolárov, čo je v prepočte približne 370 miliónov eur. 

Giphy patrí medzi najobľúbenejšiu databázu GIF obrázkov na webe. Má viac ako 500 miliónov aktívnych používateľov. Giphy dokázala maximalizovať svoje využitie tým, že ponúkla integráciu API na celý rad webových stránok (Facebook, Instagram, TikTok, Twitter).


Momentálne sa podľa Facebooku Giphy dostane aj na Instagram. Facebook uvádza, že veľké množstvo ľudí vo Facebookovej komunite pozná a miluje Giphy. V skutočnosti až 50% GIF pochádza priamo z Facebooku, druhá polovica je z Instagramu. GIF na Instagrame sú čoraz viac obľúbené a využívané. Spojenie Instagramu a Giphy uľahčí ľuďom nájsť perfektné GIFy a nálepky pre ich príbehy. Ľudia tak nájdu správny spôsob, ako sa vyjadriť prostredníctvom GIF.

Zástupca Instagramu verejnosti oznámil, že do databázy Giphy budú mať naďalej prístup aj iné spoločnosti. Mnohé z nich, ako napríklad Pinterest či Twitter priamo konkurujú Facebooku.

Ľudia sa prostredníctvom GIF obrázkov snažia druhých pobaviť, rozveseliť. Ako uvádza Facebook, GIF obrázky poskytujú ľudom kreatívne a užitočné možnosti na ich samotné prezentovanie sa. Twitter už má v svojej aplikácii zabudované Giphy. Apple tiež využíva niektoré GIF z Giphy v iMessage. Čo sa týka Facebooku - Facebook už dlhšiu dobu používa programové rozhranie Giphy v celej svojej hlavnej aplikácii Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp. 

Facebook sa prvýkrát pokúsil získať Giphy už v roku 2015. Spoločnosť Giphy v tom čase ponuku od samotného Facebooku odmietla, aby nadviazala partnerstvo s inými spoločnosťami v oblasti sociálnych médií.